podujatie.sk

ROZHOVOR: VÁCLAV NECKÁŘ

ROZHOVOR: VÁCLAV NECKÁŘ

VÁCLAV NECKÁŘ O PRVOM VIANOČNOM ALBUME „MEZI SVÝMI": „Verím, že moji anjeli bdejú a ustavične na mňa dávajú pozor."

„Mezi svými" - to je príznačný názov pre najnovší album populárneho českého speváka Václava Neckáře. Zaujímavé je, že ide úplne o prvú „neckářovskú" vianočnú dosku. I keď, vlastne jedinou, skutočne vianočnou nahrávkou, je song „Ježíšku z dávných dní". Nálada albumu však úžasnou muzikou a báječnými textami strhne každého. Zamyslenie, rozjímanie, spomienky ... to všetko môžete vďaka hudobnej novinke zažiť. Václav Neckář spolu so svojím bratom Janem a skupinou Bacily i vystupuje. S dvojicou bratov sme sa porozprávali predovšetkým o novom albume, no prvá otázka smerovala k Václavovmu zdravotnému stavu.

Ako sa máte?
V. N.: Snažím sa. Dokonca na koncertoch už medzi pesničkami aj moderujem, hoci ma Honza musí ešte občas opraviť.

V novembri ste absolvovali 10 koncertov, to je asi dosť náročné...
J. N.: Viete, my sme v časoch našich začiatkov absolvovali aj 35 koncertov mesačne, niekedy dva za deň. Toto je prechádzka ružovou záhradou.
V. N.: Pre mňa sú práveže horšie koncertné pauzy. To máte totožné ako so starým autom. Keď ho naštartujete, ide. Problém nastáva po dlhšej pauze. Koncertovanie ma nabíja energiou, zbožňujem publikum, nikdy v ňom nebýva núdza o úsmevné momenty. V lete dosť často koncertujeme na námestiach a publikum vždy chce, aby sme na pravé poludnie zahrali i Půlnoční.

Honzo, máte dospievajúceho syna. Asi cez neho sa na vašom novom albume ocitol i detský spevácky zbor Pueri gaudentes, je to tak?
J. N.: Je to pravda. On v tomto zbore kedysi spieval. Teraz má sedemnásť a už tu nespieva. Hlasovo by nezodpovedal potrebám zboru ... skrátka už vyrástol.

Václave, už je to päťdesiat rokov, čo spolupracujete s vydavateľstvom Supraphon. A k tomuto výročiu ste dostali i medailu!
V. N.: Presne tak. Pražská mincovna sa s firmou Supraphon dohodla a výsledkom je táto krásna záležitosť. (s pýchou ju ukazuje) Dokonca je dostupná v dvoch variantoch - moja tvár je razená v striebre, i v zlate.
J. N.: Takže zlatý Vašek i strieborný Vašek. A aký je v skutočnosti? To nik netuší... (smiech)

Dohliadali ste na vašu podobizeň na minci?
V. N.: Áno, ale nebolo to príliš nutné. Jaromír Švejdík, autor výtvarného návrhu, ma pozná a veľmi dobre vie, ako vyzerám. Výsledok hodnotím veľmi kladne.

Spomeniete si ešte na vaše prvé nahrávky pre Supraphon?
V. N.: Úplne prvú pesničku pre Supraphon som nahrával v štúdiu na pražských Kobylisích, pôvodne to bolo Klicperovo, dnes Salesiánské divadlo. Pán dirigent Votruba ma vtedy prizval k spolupráci s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu. Tá pesnička sa volala Ze soboty na neděli, no všetci ju poznajú ako I vám jednou bylo sedmnáct. Jej autormi sú Mojmír Smékal a Ivo Fischer. Keď som ju nahral, pán dirigent mi hovorí: „Počkajte, mám tu ešte jednu." Sadol si ku klavíru a začal hrať Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě. Takže hneď na mieste som naspieval rovno aj druhú skladbu. Písalo sa 3. mája 1965.

A obe pesničky sa okamžite stali obrovskými hitmi!
V. N.: Áno, a vyšli aj na mojom prvom albume. Bola to vlastne taká výberovka - vtedajší riaditeľ Supraphonu Šeda na ňu vybral moje najväčšie hity. Album sa volal: Václav Neckář zpívá pro mladé.

Po necelých 50. rokoch vydávate svoj prvý vianočný album. Prečo ste s jeho vydaním tak dlho otáľali?
J. N.: Nie je to tak, že by Vašek nikdy predtým nič vianočné nenahral. Už v šesťdesiatych rokoch s Martou Kubišovou, Karlem Štědrým, Karlem Hálou, Evou Pilarovou, Helenou Vondráčkovou, Milanem Chladilem a Karlem Černochem naspieval koledy pre televízny cyklus Píseň pro Rudolfa III., neskôr sme pre neho s Edou Krečmarem napísali vianočnú pieseň Štědrý den. Čisto vianočných vecí ale bolo skutočne pomenej. Aj preto sme sa myšlienkami na vydanie vianočného albumu až doposiaľ nezapodievali. Nakopla nás Půlnoční. Uvedomili sme si, že Marta Kubišová, Karel Gott i Helena Vondráčková majú na konte už niekoľko vianočných albumov. Zhodli sme sa, že aj Václav by pre svojich fanúšikov mohol nahrať niečo k Vianociam a spríjemniť im tak sviatočné chvíle.
V. N.: No a nakoniec sme mali toľko úžasných piesní, že Půlnoční sa na dosku ani nezmestila.

O vianočnom albume ste hovorili už minulý rok, no nakoniec ste dátum vydania posunuli...
J. N.: Pôvodný zámer bol trochu iný a nekorešponduje s výsledkom. Mali sme pripravených päť alebo šesť nových pôvodných piesní a tie sme chceli doplniť coververziami osvedčených hitov a vianočných hitov typu Purpura. Keď tieto pôvodné piesne počul Dušan Neuwerth, ktorého som k spolupráci prizval, zámer sa zmenil. Dušan usúdil, že by stálo za to nahrať album z čisto pôvodných piesní. Tak sme si dali na čas a vydanie albumu odložili. A dobre sme urobili. Zrazu sme mali tridsať krásnych pôvodných piesní, takže bolo z čoho vyberať. Snáď si tam každý jeden človek nájde to svoje.

Album sa volá Mezi svými; a ja mám pocit, že vaša „rodina", okruh spolupracovníkov a priateľov sa neustále rozrastá!
V. N.: Áno, rozrastá, a čo sa napríklad samotných autorov týka, generačne by podaktorí z nich mohli byť našimi vnukmi či vnučkami. A napísali naozaj krásne melódie a texty. Nakoniec si aj tak myslím, že nejde o tradičný vianočný album. Skôr ho vnímam ako impulz k zamysleniu. Album je výnimočný i tým, že obsahuje texty troch detí významných textárov, ktorí sa už žiaľ na albume nemohli podieľať.
J. N.: Oslovili sme i osvedčených spolupracovníkov, napríklad Edu Krečmara či Zdeňka Rytíře. Zdeněk nám sľúbil dva texty, no bohužiaľ zomrel. Jeho manželka Helenka nám ale prezradila, že o písanie textov sa pokúša aj ich dcéra Ája. Ponúkol som jej teda otextovať celkom ťažkú melódiu a výsledkom som nadšený. Jedná sa o pesničku Pomíjivá. S Honzou Fischerem, synom Iva Fischera, sa poznáme už roky a vedeli sme, že sem-tam niečo napíše. Nakoniec nám poslal dva texty, Andělé strážní a Za všechny blízké. A s Václavem Koptou, synom Pavla Kopty, sme vstúpili do spolupráce cez Supraphon. Pesničky Jsou s námi a Hlídá je Bůh sú nádherné. Takže deti slávnych otcov sa, podľa môjho názoru, vydali tým správnym smerom.
V. N.: Celé je to skutočne symbolické. Za tých, ktorí už medzi nami nie sú, s nami spolupracovali ich potomkovia. A Alenka svoj text k piesni Pomíjivá venovala svojmu otcovi Zdeňku Rytířovi.

... ale určité veci majú svoje pokračovanie, a to práve v deťoch. O tom je napríklad pesnička Ježíšku z dávných dní. Spievate v nej, že ste ako dieťa milovali Vianoce - tak isto ako neskôr váš syn, potom jeho syn, až sme sa dostali k vnúčatám.
V. N.: To je pravda. Ale štyri vnúčence má zatiaľ iba Honza. No, čo nie je, môže byť.
J. N.: Text Edy Krečmara je v zásade o nás dvoch. On nás pozná veľa rokov a vie o nás mnoho. Mimochodom, práve on nám napísal text k piesni My to spolu táhnem dál.

Na albume sa niekoľkokrát objavuje motív anjelov. Máte pocit, že nad vami bdejú?
V. N.: Dúfam! Verím, že okolo mňa je niekoľko anjelov, ktorí na mňa ustavične dávajú pozor. A budú v tom i pokračovať. Zabrzdia ma, keď budem chcieť spraviť niečo zlé, a naopak pomôžu mi robiť veci lepšie.
J. N.: Na mňa dozerajú určite. Som o tom presvedčený. Veď sa na mňa pozrite! (smiech) Ale vážne: myslím si, že každý má svojho anjela. Ide len o to, či ho dotyčný počúva alebo nie.

Václave, veľká vec: po prvý raz v živote ste naspievali regulérny duet Martou Kubišovou!
V. N.: Je to naozaj zvláštne, že sme nikdy predtým žiadny duet nenaspievali. Mohlo by sa zdať, že v Golden Kids sme nejaký mali, no tam to bolo väčšinou tak, že jeden z nás mal sólo a ostatní mu robili krovie. Alebo sme spievali všetci traja dohromady. Stalo sa to až teraz a mám z toho ohromnú radosť. Boban Ondráček svojho času tvrdil, že naše hlasy k sebe priveľmi nepasujú. No myslím si, že čas všetky hrany vybrúsil a výsledok dopadol veľmi dobre.

Stretli ste sa spolu počas nahrávania?
V. N.: Stretli, hoci každý z nás nahrával svoju časť osamote. Boli sme tam ale prítomní obaja.

Bol to nostalgický zážitok? Spomínali ste aj na vzájomné a dávnejšie spolupráce?
V. N.: Bol, hoci my si i v súčasnosti sem tam niečo zaspievame. Predovšetkým na Letní scéne Divadla Ungelt, ktoré sa stalo Martinou domovskou scénou. A občas zavíta do našich programov aj ako hosť.

Čím sa odlišuje album Mezi svými od vášho predchádzajúceho albumu Dobrý časy?
J. N.: Dobrý časy je vyložene autorský album Jaromíra 99 a Dušana Neuwertha. Na albume Mezi svými sa podieľalo oveľa viac autorov, vďaka čomu je celá doska skutočne pestrá. A nie je ani štýlovo uzavretá ako Dobrý časy. Takže ide o album celkom odlišný, čo je samozrejme dobre. Tak to má byť.
V. N.: Dramaturg i producent dosky Dušan Neuwerth vybral veci, ktoré sme následne nahrali. Výber bol namojveru zložitý a dokonca neprešli ani niektoré Honzovy veci!
J. N.: Teraz to vyznelo tak, ako by boli úplne hrozné! (smiech) Faktom je, že vo finále sa stretlo hneď niekoľko kvalitných piesní a bolo potrebné, aby výslednú dramaturgiu urobil iba jeden človek. Nechali sme to na Dušana, ktorý na albume nemá žiadnu vlastnú pesničku. Vyradil z neho dve veci.

A nakoniec ste mu to odsúhlasili?
J. N.: Áno. Uznal som, že sa viac hodia na inú dosku.

Čo sa stane s piesňami, ktoré zostali navyše?
J. N.: To záleží od úspechu tohto albumu. Pokiaľ bude mať Supraphon záujem, aj na budúci rok sú predsa Vianoce.

Dlho dlho nič a odteraz sa budeme môcť každé Vianoce tešiť na nový album?
V. N. + J. N.: (smiech) To určite nehrozí. Teraz by sme veľmi radi predstavili album Mezi svými našim fanúšikom na koncertoch. Nielen tento rok, ale hlavne ten budúci.

ZDROJ: SUPRAPHON 2015

 

 


Staršie články

25.01.2016 22:02:58 Boney M potešia zdravotne postihnuté deti v Objatí tónov
25.01.2016 21:51:20 Colours of Ostrava pridáva austrálskych Tame Impala, britských Nothing But Thieves aj africké kapely
07.01.2016 21:50:09 České premiéry na Colours of Ostrava: shoegaze legenda Slowdive aj tanečno-jazzová Caro Emerald
07.01.2016 21:34:20 Britský pesničkár Passenger ďalšou hviezdou Colours of Ostrava
07.01.2016 21:26:11 Islandská indiefolková senzácia Of Monsters and Men na Colours of Ostrava
30.12.2015 16:00:23 Dvadsiata Charitánia vyčarila deťom úsmev na tvári
30.12.2015 15:51:17 Prvá hviezda Colours of Ostrava: Antony and the Johnsons alias ANOHNI s výnimočným elektronickým projektom
26.11.2015 20:19:26 Róbert Mikla sa vracia na Slovensko
26.11.2015 20:14:04 Spomienkový Koncert v Kováčovej k výročiu Nežnej revolúcie
31.10.2015 15:49:14 Benefičný koncert Na krídlach anjelov roztancoval deti v Žiari nad Hronom
05.10.2015 23:12:49 Festival Colours of Ostrava spustil predpredaj vstupeniek na rok 2016
05.10.2015 22:45:38 Dúha v srdci roztancovala veselé dúhové srdiečka
18.08.2015 07:59:59 Festival Osmidiv ponúkne pestrý program
18.08.2015 07:44:05 Colors of Ostrava štvordenný sviatok hudby
21.07.2015 06:56:49 Vidíme sa v Bratislave n Powe Tuning Party 2015
01.07.2015 07:46:07 Najrozsiahlejší program Colours of Ostrava v histórii je hotový: celkovo 299 programových bodov na 16 scénach
01.07.2015 07:34:51 Čo robiť pred Colours of Ostrava? Užiť si zadarmo Festival v ulicích alebo objavovať hudbu na Czech Music Crossroads
25.06.2015 07:18:09 Twisted Sister sú už na Slovensku, Topfest je pripravený!
22.06.2015 07:33:40 DRACULA V PEZINSKOM KAMEŇOLOME - ZÁŽITOK NA CELÝ ŽIVOT!
16.06.2015 14:32:16 KONTRAFAKT DOMÁCIM HEADLINEROM FESTIVALU THE LEGITS BLAST 2015!
16.06.2015 14:25:43 Duchonku aj tento rok roztancuje drum&bass - TRIDENT OPEN AIR 2015
12.06.2015 08:48:59 Los vivancos - sedem španielskych bratov zavíta v decembri do Bratislavy!
12.06.2015 06:47:54 Neváhajte a vezmite svoje deti na Dobrý festival!
12.06.2015 06:40:17 Hlavnými ťahákmi elektronickej scény na Colours of Ostrava sú Danger, Clark, Telefon Tel Aviv aj Nathan Fake
12.06.2015 06:25:44 Automax Power fest sa blíži
11.06.2015 08:42:47 Festival Vrbovské Vetry 2015 zverejňuje kompletný zoznam účinkujúcich.
11.06.2015 08:38:20 Kings of Leon na Szigete!
11.06.2015 08:30:51 Fabrizio Paterlini - záverečný koncert talianskeho festivalu Dolce Vitaj 2015!
11.06.2015 08:20:37 Na festival Uprising prídu hip hop legendy Onyx a to najlepšie z domácej scény!
11.06.2015 08:06:06 Alexandrovci na slovenskom turné vystúpia aj s Luciou Bílou a Michalom Davidom
03.06.2015 23:05:40 Faith no More už o týždeň s najväčšími hitmi!
03.06.2015 22:59:38 Kryštof vydává nové album Srdcebeat
03.06.2015 22:50:54 Colours of Ostrava privíta na básnickej scéne držiteľky literárnych cien, Science slam aj poéziu Lawrenca Ferlinghettiho
03.06.2015 09:47:03 40. Medzinárodný gitarový festival sa blíži
03.06.2015 06:17:45 Trutnoff Open Air pritvrdzuje.
03.06.2015 06:02:47 Koza mieri do hlavného programu festivalu v Karlových Varoch
03.06.2015 05:54:44 NAJMEDZINÁRODNEJŠÍ HIP-HOPOVÝ FESTIVAL SA BLÍŽI!
03.06.2015 05:37:25 Ďalšie hviezdy na Open Jazz Feste!
01.06.2015 07:55:31 Festival Lumen už o tento piatok v Trnave
30.05.2015 00:52:05 Veľkolepá šou Kábatu už v nedeľu v Piešťanoch, deň predtým aj autogramiáda!
14.05.2015 07:35:12 Festival Colours of Ostrava prichádza druhýkrát s hudobnou konferenciou Czech Music Crossroads s rozšírením na Poľsko a na Slovensko
14.05.2015 07:27:55 Mötley Crüe, Slipknot, Motörhead, Nightwish, Lamb of God iba kúsok od Slovenska!
14.05.2015 07:17:43 Sedemnásť nových nezávislých kapiel na Colours of Ostrava: Fumaça Preta, Gallon Drunk, ale aj Katarzia
11.05.2015 11:19:15 Premiéra čínskej organistky na ARS ORGANI
11.05.2015 11:09:12 Dve žiarivé dámy na jednom pódiu
11.05.2015 09:09:28 KOZA zožala úspech
11.05.2015 09:07:47 PUDING PANI ELVISOVEJ oslavuje 20 rokov na scéne
29.04.2015 09:55:20 Bratislavský majáles už počas tohto víkendu
29.04.2015 09:50:44 Ars Organi 2015 odštartoval v grandióznom štýle
29.04.2015 09:44:31 Súboj kapiel o Sziget vyvrcholí už budúci týždeň
29.04.2015 09:32:00 Britská legenda SWEET na rozlúčkovom turné
29.04.2015 09:23:45 ŠLEHA DÁVA NÁVOD NA ŽIVOT V NOVOM SINGLI SPÁNOK ODKLADÁM!
29.04.2015 08:52:26 OPEN JAZZ FEST: VYSTÚPI AJ DAN BÁRTA!
29.04.2015 08:49:41 Vojtekov film DETI získal v Pekingu tri ceny od Luca Bessona
23.04.2015 11:04:17 Festival Trutnoff oznamuje své věnování a vybubnovává první české kapely, které zahrají na festivalu poprvé.
23.04.2015 10:56:00 Dve generácie metalistov na jednom pódiu
23.04.2015 10:44:24 NA TOHTOROČNOM FEBIOFESTE ZAUJALI NAJVIAC SLOVENSKÉ FILMY
23.04.2015 10:39:48 Novinky v programe festivalu Uprising: Anthony B, Skarra Mucci, Irie Maffia a Little Pepe
23.04.2015 10:26:06 Cyklus ARS ORGANI NITRA 2015 začína
23.04.2015 10:18:37 Cibula Fest 2015: Program takmer definitívne skompletizovaný
23.04.2015 10:05:44 Nielen Slovensko má záujem spolupracovať so svetom, ale aj svet so slovenskými umelcami
23.04.2015 09:57:08 AMO POKRSTILI EP ANALOG ARCHITEKT
23.04.2015 09:34:13 ČIERNA KOMÉDIA po prvý raz v Trnave
22.04.2015 22:20:38 Foo Fighters vystúpia v novembri vo Viedni
22.04.2015 22:02:33 Nitro Circus do Viedne so svetovou premiérou: Najnebezpečnejší trik na motorke!
22.04.2015 21:34:41 Veľké podujatie zdravého životného štýlu prichádza opäť do Banskej Bystrice!
21.04.2015 09:36:24 Budapeštianskym Szigetom zaznejú aj hity Aviciiho a Limp Bizkit
21.04.2015 09:11:25 Spoznali sme víťaza: Na legendárnom Wackene si zahrajú RENAISSENSE z Rožňavy!
21.04.2015 08:09:25 Michal Tučný: vychádza Zlatá edícia!
20.04.2015 22:54:06 Travis Pastrana a Nitro Circus vo Viedni: Budú lietať autá, motorky, snežné skútre aj vaňa z kúpeľne!
20.04.2015 22:48:24 VÁCLAV NECKÁŘ NA LODENICI 2015!
20.04.2015 22:35:07 Red Fang a Mofokiller hosťami Faith no More v Bratislave
20.04.2015 21:36:34 Benefičný festival Chyťme sa za ruky spestria No Name a muzikanti z Prahy, Londýna a Afriky.
15.04.2015 21:58:36 Šampionát extrémnych mašín štartuje 8.mája
15.04.2015 16:45:52 Zvolenčania si pripomenú pamiatku Deža Ursinyho benefičným koncertom
15.04.2015 16:41:09 AMO SONY XPERIA TOUR 2015 ŠTARTUJE UŽ TENTO PIATOK
13.04.2015 22:59:16 Twisted Sister: Na Topfest prídeme a tešíme sa!
13.04.2015 22:47:48 Aprílové koncerty Ore Pole podporia Pra3x, Leto aj Malalata
08.04.2015 21:49:33 Bratislavský majáles otvorí sezónu open air festivalov
08.04.2015 21:34:14 Rotenstein: Rytiersky turnaj bude na koňoch
08.04.2015 21:28:24 HOSPITALITY - tanečná d&b akcia tejto jari sa blíži.
08.04.2015 21:14:22 PONTE PARDO mieria do Hlavy
08.04.2015 21:07:21 Klaviristka Daniela Varínska vzdáva hold veľkým romantikom
08.04.2015 13:21:14 Aj Ellie Goulding, Sigma a Kasabian na Szigete 2015
08.04.2015 13:18:50 Divadelný Kolaps s Batthyánym vyráža na turné po Slovensku
03.04.2015 10:39:55 Latino underground, Temný anjel, ale aj tranz z Konga ako ďalšie farby hudby na Colours of Ostrava
03.04.2015 09:33:56 Svetovo uznávaný WordPress ovládne Bratislavu už 18. apríla
01.04.2015 13:29:01 Festival BeeFree bude aj v roku 2015, pripravte sa na zmenu miesta!
01.04.2015 13:27:44 Jožo Ráž si trúfa. Na koncerte Elánu očakáva 100-tisíc ľudí
01.04.2015 13:21:55 Rust2dust a Zverina zahrajú pred Limp Bizkit
30.03.2015 11:23:50 Trutnoff Open Air 2015: headlinerom budú The Prodigy!
27.03.2015 10:42:17 FEBIOFEST POZNÁ VÍŤAZOV SÚŤAŽE KRÁTKYCH FILMOV V4!
27.03.2015 09:02:47 ONE DAY JAZZ FEST 2015: pozvanie prijala výnimočná dáma!
27.03.2015 08:57:45 Owen Pallett prvýkrát na Slovensku!
27.03.2015 08:54:45 Uprising 2015: Nový headliner!
27.03.2015 08:45:08 Dva dni nabité tým najkvalitnejším funkom, jazzom a world music!
27.03.2015 08:40:50 FEBIOFEST PREDSTAVIL AJ PRIPRAVOVANÉ SLOVENSKÉ FILMY
27.03.2015 08:37:19 TEREZA ČERNOCHOVÁ prichádza s novinkou!
26.03.2015 22:51:55 Východolondýnski The Great Malarkey roztancujú po prvýkrát slovenské publikum
26.03.2015 12:23:45 Dan Nekonečný prinesie šialenú exotiku na pražský krst nového albumu Smola a Hrušky.

Dnešné podujatia

muzikál MAMMA MIA!

okres: 
Divadlo

JIŘÍ STIVÍN

okres: 
Kultúra

POKRVNÍ BRATIA

okres: 
Divadlo

HÁJIČEK

okres: 
Zábava

muzikál RASPUTIN

okres: 
Divadlo

Hledá se princezna

okres: 
Kino

MAMMA MIA!

okres: 
Divadlo

Boli sme tam

36347.jpg

EĽRO 2015

10.07.2015 - 12.07.2015
kultúra

36272.jpg

TOPFEST 2015

26.06.2015 - 28.06.2015
Festival

36071.jpg

CAR AT TUNING party XII.

19.06.2015 - 20.06.2015
Auto-Moto

35961.jpg

Festival Lumen 2015

01.01.1970 - 06.06.2015
Festival

35918.jpg

Horkýže Slíže a Barebone v Písku na Cipískovišti

15.05.2015 - 17.05.2015
Zábava - koncert

35812.jpg

FolkFest pod Ostrým 2015

08.05.2015 - 08.05.2015
Zábava - festival