podujatie.sk

Colors of Ostrava štvordenný sviatok hudby

Colors of Ostrava štvordenný sviatok hudby

Colours of Ostrava 2015 - multižánrový hudobný festival sa už 14-krát uskutočnil v úžasnom prostredí Dolných Vítkovíc. Jeden z najväčších letných festivalov u našich západných susedov ponúkol 16. až 19. júla poslucháčom takmer 300 programových bodov od hudby cez divadlo, film, poéziu až množstvo sprievodných akcií, vrátane dvojdenného Festivalu v uliciach.

K tradičným trinástim scénam pribudlo tento rok pódium „electro stage" venované elektronickej hudbe. Len pre zaujímavosť na tohtoročnom ročníku vystúpilo viac 1600 umelcov. Pestrofarebný hudobná prehliadka prilákala 43 tisíc divákov. Raz za rok býva Ostrava opáskovaná a farebnejšia ako obvykle. Za každým to trvá štyri dni a úsilie organizátorov sa vždy stretne s veľkým úspechom.

„Boli to extatické štyri dni," popisuje úspech festivalu jeho riaditeľka Zlata Holušová. „Myslím, že zo štýlovej rozmanitosti si vedel vybrať každý, nikto nebol rukojemníkom jednej jedinej stopy, pretože v ponuke ich bolo mnoho. To je pre náročných návštevníkov asi to najdôležitejšie," dodáva Zlata Holušová.

Čo priniesol najväčší multižánrový hudobní festival v Českej republike tento rok návštevníkom v industriálnom prostredí Dolných Vítkovíc, ktorý sprevádzali tropické horúčavy?
Colours of Ostrava prilákal rekordný počet návštevníkov hneď v prvý deň. Vysoká účasť súvisela s vystúpením islandskej hviezdy Björk, ktorá bola hlavným ťahákom celého festivalu. „Úvodné zahájenie festivalu a vystúpenie Björk bolo bezchybné. Bolo dokonalé, dokonca možno až príliš dokonalé," teší sa za s úspešného zahájenia festivalu Zlata Holušová.
Slávna islandská speváčka predstavila k svojmu novému albumu Vulnicura technicky veľmi náročnou show. Celý koncert bol dramaturgicky zladený so západom slnka. Navyše ho odspievala zakrytá maskou na tvári. „Prepojenie hlasu, elektroniky a sláčikov bolo zvukovo veľmi zaujímavé, tvorivé a hlavne v priebehu koncertu neustále premenlivé. Niekedy hrali len živé nástroje so svojimi prirodzenými zvukmi, inokedy boli ich zvuky dodatočne upravované elektronikou, dokonca do úrovne skresleného celého orchestru, inokedy zase len jemne, málokedy divoko znela elektronika. A k tomu vynikajúci speváčkin prejav, ktorý má v sebe zvuky nepoškvrnenej školáčky, aj rozčúlenej bojovníčky. Björk určite nie je väčšinový popový interpret, ale rozhodne je to jedna z najväčších osobností súčasne hudby. Kto pozná Björk, vie, že je to veľmi svojrázna umelkyňa," doplnil hovorca festivalu Jiří Sedlák.

colours        colours

Na hlavnom pódiu nasledovalo nové spojenie jednotky českej alternatívnej scény - kapely Zrní s Janáčkovou filharmóniou. Výborné aranžmány boli v takejto atmosfére nezabudnuteľným a dosť neobyčajným zážitkom. Koncert Zrní sa stal právom jedným z vrcholov úvodného dňa a kapela mimo iného jasne dokázala, že nie je len skvelou klubovou formáciou, ale v tomto spojení utiahne aj najväčšie pódium na Colours s 20 tisíckami divákov.
Prvý deň príjemne prekvapil aj energicky nabitý Drive stage. Zaujali najmä Coco & The Butterfields a austrálska kapela The Crooked Fiddle Band, ktorí roztancovali prítomných návštevníkov v naplnenom stane umiestnenom blízko hlavného pódia.
Druhý, piatkový deň, Colours of Ostrava lákali predovšetkým na Avishaie Cohena, St. Vincent a Kasabian. Pozornosť pútali predovšetkým britské hviezdy Kasabian. Kapela predviedla výborné zahrané piesne a vynikajúci zvuk, ktorému dominovala gitara s výraznými efektmi. Kasabian hrali svoj gitarový indie rock, ktorý ich dostal z klubov na veľké festivaly. V ich play liste dominovali najmä piesne z minuloročného albumu ,,48:13". Briti si poľahky získal aj dav v Ostrave, lebo iba potvrdili, že sú skvelí muzikanti a zároveň to vedia s ľuďmi, čo je vzorec vždy garantujúci úspech.

Dramaturgia festivalu Colours of Ostrava ponúka každoročne obrovský záber žánrov, a výnimkou nebolo ani toto leto. Presný protipól k dravým Kasabian bola voľba vynikajúceho švédskeho pesničkára José Gonzálesa, ktorý spieval spolu so svojou sprievodnou skupinou s citom, decentne a miestami až skromne hlasom hladil načúvajúcich divákov. Festivalovým návštevníkom predstavil spevák piesne zo svojho posledného sólového albumu Vestiges & Claws, no nezabudol ani na staršie hity.
„Myslím, že nič tak obrovské ako je toto rozľahlé priestranstvo som ešte nevidel. Už som hral na jednom, či dvoch festivaloch, ktoré mali podobné vibrácie a odohrávali sa v továrenskom prostredí, ale nič nebolo tak bláznivé, ako je toto industriálne prostredie v ostravských Vítkoviciach. Človek sa tu skutočne cíti malý," popísal svoje nadšené pocity z priestorov festivalu José Gonzáles.

Ďalším lákadlom bol kontrabasista Avishai Cohen, ktorý svoje trio rozšíril na sexteto New York Division. V nádhernej divadelnej klimatizovanej sále Gong vygradoval sebe prispôsobeným jazzom atmosféru do rozmerov, kedy sa nadšenými ováciami ozývala celá hala bývalého plynojemu.
Záver druhého festivalového dňa poriadne spestrili Austrálčania Cash Savage and The Last Drinks. Nadšená z ich vystúpenia bola aj riaditeľka festivalu Zlata Holušová: „Cash Savage mala ísť na veľké pódium, suverénne by ho zvládla."
Headlinerom tretieho festivalového dňa boli Rudimental, čo bolo cítiť v energii pod pódiom, kde sa stretlo najviac ľudí počas celého festivalu. Fanúšikovia s „tancom v krvi" si prišli na svoje aj počas koncertu ostatných hviezd, ako napr. Dub Inc. spájajúcich jamajské rytmy s exotickými tónmi reggae.
Pre festival v Dolných Vítkoviciach platí, že každoročne ma bohaté zastúpenie etnická hudba. Pakistansky spevák Faiz Ali Faiz pricestoval s plnou náručou vypätých emócií a dokonalo vyspievaným a zohraným súborom štýlu qawwali. Izraelské rodinné zoskupenie Alaev Family rozohrialo neuveriteľnou rozbehnutou smršťou s modernými inštrumentálnymi prvkami, ale duchom hlboko v koreňoch usadenej židovskej hudobnej tradície.
Na festivale Colours of Ostrava vždy zaujme možnosť objaviť nové pozoruhodnosti, pretože každú chvíľu na jednom z pódií vystupujú zaujímaví interpreti. V sobotu takto okúzlila spoza klavíra mladučká brazílska speváčka Dillon intenzívnym sústredením medzi intímnou ženskosťou, znepokojujúco zamilovanými temnými náladami a experimentálnou elektronikou znejúcou ako rytmický tlkot srdca.

colours        colours

Festival je bohatý aj na sprievodné podujatia, ako besedy a workšopy. Pribudnutím množstva vegetariánskych a vegánskych stánkov občerstvenia súbežne s hudobným festivalom si návštevníci užívali aj gastronomický festival lahodných chutí, či grilovaných morských plodov alebo ovocných čokoládových fondue.
Záverečný deň rekordného ročníka festivalu úspešne uzavreli britský popový idol Mika a domáci poprockeri Tata Bojs. „Takže nakoniec pre mňa bolo Mikovo najlepšie vystúpenie celých Colours. Pretože ak je niečo cieľom festivalu, tak potom aby si ľudia odniesli zážitok radosti," uzatvára festival Zlata Holušová.
V nedeľu vystúpilo mexické gitarové duo Rodrigo y Gabriela. Obdiv si získali nielen tým, ako si poradili so slnečnou páľavou, ale hlavne inštrumentálnym majstrovstvom so zaujímavou stavbou obidvoch partov akustických gitár s dôrazom na pevnosť znejúcej spodnej linky.

V komorných priestoroch Gongu sa predstavil americký pesničkár William Fitzsimmons. Extravagantné holohlavý bradáč je introvert každým cólom, čo nakoniec predviedol aj vo svojom vystúpení. Úžasné komorné skladby (niekedy ich tipujete len na čisto akustické prevedenie) pripravili divákom veľmi príjemný a očistný zážitok.
Jednou z noviniek tohtoročného festivalu v Dolných Vítkoviciach bola veža Bolt Tower. Návštevníkov lákala nadstavba vysokej pece, ktorá vo výške 70 metrov nad areálom ponúka kaviareň a terasu s magickým výhľadom. Počas štyroch dní podujatia ju navštívilo cez 2 300 zvedavcov.

Štrnásty ročník festivalu Colours of Ostrava opäť potvrdil, že to najzaujímavejšie sa odohráva medzi menej známymi menami a ako taký je festival jeden z mála, ktorý nerezignoval na "výchovno-vzdelávací" charakter, pretože nechce byť len obyčajnou zábavou. Práve to sa podpísalo pod fakt, že mal jednoznačne najlepší program, štýlovo, aj geograficky najširší záber a hoci nezabúda na modernu, stále je cítiť úctu k hudobný koreňom.

Na festivale sa vypilo 400 tisíc pív a 15 tisíc litrov kohútikovej vody, spotrebovalo sa 600 kilogramov limetiek a tiež 20 ton ľadu. Podujatie teda opäť prekonalo divácky úspech. V hľadáčiku pre budúci rok má už riaditeľka festivalu takmer naisto dohovorenú ďalšiu veľkú svetovú osobnosť, ale jej meno nechce zatiaľ za žiadnu cenu prezradiť Magické industriálne prostredie a kvalitne zostavený program tento rok vytvorili atmosféru, na ktorú nikto z tisícoviek návštevníkov asi len tak nezabudne. Tak si Colours of Ostrava zaslúži veľký rešpekt.

Text: Imrich Makó a Milan Štefánik
Foto: Katarína Orešanská

 

 

 

Staršie články

25.01.2016 22:02:58 Boney M potešia zdravotne postihnuté deti v Objatí tónov
25.01.2016 21:51:20 Colours of Ostrava pridáva austrálskych Tame Impala, britských Nothing But Thieves aj africké kapely
07.01.2016 21:50:09 České premiéry na Colours of Ostrava: shoegaze legenda Slowdive aj tanečno-jazzová Caro Emerald
07.01.2016 21:34:20 Britský pesničkár Passenger ďalšou hviezdou Colours of Ostrava
07.01.2016 21:26:11 Islandská indiefolková senzácia Of Monsters and Men na Colours of Ostrava
30.12.2015 16:00:23 Dvadsiata Charitánia vyčarila deťom úsmev na tvári
30.12.2015 15:51:17 Prvá hviezda Colours of Ostrava: Antony and the Johnsons alias ANOHNI s výnimočným elektronickým projektom
26.11.2015 20:19:26 Róbert Mikla sa vracia na Slovensko
26.11.2015 20:14:04 Spomienkový Koncert v Kováčovej k výročiu Nežnej revolúcie
31.10.2015 15:49:14 Benefičný koncert Na krídlach anjelov roztancoval deti v Žiari nad Hronom
05.10.2015 23:12:49 Festival Colours of Ostrava spustil predpredaj vstupeniek na rok 2016
05.10.2015 22:45:38 Dúha v srdci roztancovala veselé dúhové srdiečka
18.08.2015 07:59:59 Festival Osmidiv ponúkne pestrý program
18.08.2015 07:44:05 Colors of Ostrava štvordenný sviatok hudby
21.07.2015 06:56:49 Vidíme sa v Bratislave n Powe Tuning Party 2015
01.07.2015 07:46:07 Najrozsiahlejší program Colours of Ostrava v histórii je hotový: celkovo 299 programových bodov na 16 scénach
01.07.2015 07:34:51 Čo robiť pred Colours of Ostrava? Užiť si zadarmo Festival v ulicích alebo objavovať hudbu na Czech Music Crossroads
25.06.2015 07:18:09 Twisted Sister sú už na Slovensku, Topfest je pripravený!
22.06.2015 07:33:40 DRACULA V PEZINSKOM KAMEŇOLOME - ZÁŽITOK NA CELÝ ŽIVOT!
16.06.2015 14:32:16 KONTRAFAKT DOMÁCIM HEADLINEROM FESTIVALU THE LEGITS BLAST 2015!
16.06.2015 14:25:43 Duchonku aj tento rok roztancuje drum&bass - TRIDENT OPEN AIR 2015
12.06.2015 08:48:59 Los vivancos - sedem španielskych bratov zavíta v decembri do Bratislavy!
12.06.2015 06:47:54 Neváhajte a vezmite svoje deti na Dobrý festival!
12.06.2015 06:40:17 Hlavnými ťahákmi elektronickej scény na Colours of Ostrava sú Danger, Clark, Telefon Tel Aviv aj Nathan Fake
12.06.2015 06:25:44 Automax Power fest sa blíži
11.06.2015 08:42:47 Festival Vrbovské Vetry 2015 zverejňuje kompletný zoznam účinkujúcich.
11.06.2015 08:38:20 Kings of Leon na Szigete!
11.06.2015 08:30:51 Fabrizio Paterlini - záverečný koncert talianskeho festivalu Dolce Vitaj 2015!
11.06.2015 08:20:37 Na festival Uprising prídu hip hop legendy Onyx a to najlepšie z domácej scény!
11.06.2015 08:06:06 Alexandrovci na slovenskom turné vystúpia aj s Luciou Bílou a Michalom Davidom
03.06.2015 23:05:40 Faith no More už o týždeň s najväčšími hitmi!
03.06.2015 22:59:38 Kryštof vydává nové album Srdcebeat
03.06.2015 22:50:54 Colours of Ostrava privíta na básnickej scéne držiteľky literárnych cien, Science slam aj poéziu Lawrenca Ferlinghettiho
03.06.2015 09:47:03 40. Medzinárodný gitarový festival sa blíži
03.06.2015 06:17:45 Trutnoff Open Air pritvrdzuje.
03.06.2015 06:02:47 Koza mieri do hlavného programu festivalu v Karlových Varoch
03.06.2015 05:54:44 NAJMEDZINÁRODNEJŠÍ HIP-HOPOVÝ FESTIVAL SA BLÍŽI!
03.06.2015 05:37:25 Ďalšie hviezdy na Open Jazz Feste!
01.06.2015 07:55:31 Festival Lumen už o tento piatok v Trnave
30.05.2015 00:52:05 Veľkolepá šou Kábatu už v nedeľu v Piešťanoch, deň predtým aj autogramiáda!
14.05.2015 07:35:12 Festival Colours of Ostrava prichádza druhýkrát s hudobnou konferenciou Czech Music Crossroads s rozšírením na Poľsko a na Slovensko
14.05.2015 07:27:55 Mötley Crüe, Slipknot, Motörhead, Nightwish, Lamb of God iba kúsok od Slovenska!
14.05.2015 07:17:43 Sedemnásť nových nezávislých kapiel na Colours of Ostrava: Fumaça Preta, Gallon Drunk, ale aj Katarzia
11.05.2015 11:19:15 Premiéra čínskej organistky na ARS ORGANI
11.05.2015 11:09:12 Dve žiarivé dámy na jednom pódiu
11.05.2015 09:09:28 KOZA zožala úspech
11.05.2015 09:07:47 PUDING PANI ELVISOVEJ oslavuje 20 rokov na scéne
29.04.2015 09:55:20 Bratislavský majáles už počas tohto víkendu
29.04.2015 09:50:44 Ars Organi 2015 odštartoval v grandióznom štýle
29.04.2015 09:44:31 Súboj kapiel o Sziget vyvrcholí už budúci týždeň
29.04.2015 09:32:00 Britská legenda SWEET na rozlúčkovom turné
29.04.2015 09:23:45 ŠLEHA DÁVA NÁVOD NA ŽIVOT V NOVOM SINGLI SPÁNOK ODKLADÁM!
29.04.2015 08:52:26 OPEN JAZZ FEST: VYSTÚPI AJ DAN BÁRTA!
29.04.2015 08:49:41 Vojtekov film DETI získal v Pekingu tri ceny od Luca Bessona
23.04.2015 11:04:17 Festival Trutnoff oznamuje své věnování a vybubnovává první české kapely, které zahrají na festivalu poprvé.
23.04.2015 10:56:00 Dve generácie metalistov na jednom pódiu
23.04.2015 10:44:24 NA TOHTOROČNOM FEBIOFESTE ZAUJALI NAJVIAC SLOVENSKÉ FILMY
23.04.2015 10:39:48 Novinky v programe festivalu Uprising: Anthony B, Skarra Mucci, Irie Maffia a Little Pepe
23.04.2015 10:26:06 Cyklus ARS ORGANI NITRA 2015 začína
23.04.2015 10:18:37 Cibula Fest 2015: Program takmer definitívne skompletizovaný
23.04.2015 10:05:44 Nielen Slovensko má záujem spolupracovať so svetom, ale aj svet so slovenskými umelcami
23.04.2015 09:57:08 AMO POKRSTILI EP ANALOG ARCHITEKT
23.04.2015 09:34:13 ČIERNA KOMÉDIA po prvý raz v Trnave
22.04.2015 22:20:38 Foo Fighters vystúpia v novembri vo Viedni
22.04.2015 22:02:33 Nitro Circus do Viedne so svetovou premiérou: Najnebezpečnejší trik na motorke!
22.04.2015 21:34:41 Veľké podujatie zdravého životného štýlu prichádza opäť do Banskej Bystrice!
21.04.2015 09:36:24 Budapeštianskym Szigetom zaznejú aj hity Aviciiho a Limp Bizkit
21.04.2015 09:11:25 Spoznali sme víťaza: Na legendárnom Wackene si zahrajú RENAISSENSE z Rožňavy!
21.04.2015 08:09:25 Michal Tučný: vychádza Zlatá edícia!
20.04.2015 22:54:06 Travis Pastrana a Nitro Circus vo Viedni: Budú lietať autá, motorky, snežné skútre aj vaňa z kúpeľne!
20.04.2015 22:48:24 VÁCLAV NECKÁŘ NA LODENICI 2015!
20.04.2015 22:35:07 Red Fang a Mofokiller hosťami Faith no More v Bratislave
20.04.2015 21:36:34 Benefičný festival Chyťme sa za ruky spestria No Name a muzikanti z Prahy, Londýna a Afriky.
15.04.2015 21:58:36 Šampionát extrémnych mašín štartuje 8.mája
15.04.2015 16:45:52 Zvolenčania si pripomenú pamiatku Deža Ursinyho benefičným koncertom
15.04.2015 16:41:09 AMO SONY XPERIA TOUR 2015 ŠTARTUJE UŽ TENTO PIATOK
13.04.2015 22:59:16 Twisted Sister: Na Topfest prídeme a tešíme sa!
13.04.2015 22:47:48 Aprílové koncerty Ore Pole podporia Pra3x, Leto aj Malalata
08.04.2015 21:49:33 Bratislavský majáles otvorí sezónu open air festivalov
08.04.2015 21:34:14 Rotenstein: Rytiersky turnaj bude na koňoch
08.04.2015 21:28:24 HOSPITALITY - tanečná d&b akcia tejto jari sa blíži.
08.04.2015 21:14:22 PONTE PARDO mieria do Hlavy
08.04.2015 21:07:21 Klaviristka Daniela Varínska vzdáva hold veľkým romantikom
08.04.2015 13:21:14 Aj Ellie Goulding, Sigma a Kasabian na Szigete 2015
08.04.2015 13:18:50 Divadelný Kolaps s Batthyánym vyráža na turné po Slovensku
03.04.2015 10:39:55 Latino underground, Temný anjel, ale aj tranz z Konga ako ďalšie farby hudby na Colours of Ostrava
03.04.2015 09:33:56 Svetovo uznávaný WordPress ovládne Bratislavu už 18. apríla
01.04.2015 13:29:01 Festival BeeFree bude aj v roku 2015, pripravte sa na zmenu miesta!
01.04.2015 13:27:44 Jožo Ráž si trúfa. Na koncerte Elánu očakáva 100-tisíc ľudí
01.04.2015 13:21:55 Rust2dust a Zverina zahrajú pred Limp Bizkit
30.03.2015 11:23:50 Trutnoff Open Air 2015: headlinerom budú The Prodigy!
27.03.2015 10:42:17 FEBIOFEST POZNÁ VÍŤAZOV SÚŤAŽE KRÁTKYCH FILMOV V4!
27.03.2015 09:02:47 ONE DAY JAZZ FEST 2015: pozvanie prijala výnimočná dáma!
27.03.2015 08:57:45 Owen Pallett prvýkrát na Slovensku!
27.03.2015 08:54:45 Uprising 2015: Nový headliner!
27.03.2015 08:45:08 Dva dni nabité tým najkvalitnejším funkom, jazzom a world music!
27.03.2015 08:40:50 FEBIOFEST PREDSTAVIL AJ PRIPRAVOVANÉ SLOVENSKÉ FILMY
27.03.2015 08:37:19 TEREZA ČERNOCHOVÁ prichádza s novinkou!
26.03.2015 22:51:55 Východolondýnski The Great Malarkey roztancujú po prvýkrát slovenské publikum
26.03.2015 12:23:45 Dan Nekonečný prinesie šialenú exotiku na pražský krst nového albumu Smola a Hrušky.

Boli sme tam

36342.jpg

EĽRO 2015

10.07.2015 - 12.07.2015
kultúra

36234.jpg

TOPFEST 2015

26.06.2015 - 28.06.2015
Festival

36019.jpg

CAR AT TUNING party XII.

19.06.2015 - 20.06.2015
Auto-Moto

35955.jpg

Festival Lumen 2015

01.01.1970 - 06.06.2015
Festival

35922.jpg

Horkýže Slíže a Barebone v Písku na Cipískovišti

15.05.2015 - 17.05.2015
Zábava - koncert

35754.jpg

FolkFest pod Ostrým 2015

08.05.2015 - 08.05.2015
Zábava - festival